Szkolne Koło Turystyczne w Starej Kopalni w Wałbrzychu

10.11.2018r. Szkolne Koło Turystyczne wyruszyło z Boguszowa Gorce  do Starej Kopalni w Wałbrzychu. Początkowo zielony szlak prowadził nas Drogą Krzyżową Górniczego Trudu, który skłaniał do refleksji na temat historii regionu oraz trudów pracy jego mieszkańców. Na przełęczy Rosochatka  zmieniliśmy szlak na żółty, prowadzący bezpośrednio do Centrum Naukowego Stara Kopalnia. Tutaj przewodnik, górnik o 30-letnim stażu, wprowadził nas w tajniki pracy pod ziemią. Pasja, z jaką podchodził on do swojego zawodu, wywarła na nas niesamowite wrażenie.

Wycieczka do Zamku Książ

Szkolne Koło Turystyczne po raz kolejny wyruszyło na podbój Dolnego Śląska.

Tym razem zdobyliśmy Zamek Książ oraz Wałbrzyską Palmiarnię. Leżący w Książańskim Parku Narodowym kompleks zamkowy odkrył przed nami część swojej historii sięgającej XIIIw. Największy wpływ na obecny wygląd zamku miała rodzina Hochbergów, w której szczególne miejsce zajmowała piękna Księżna Daisy. Podczas II Wojny Światowej Zamek Książ był częścią kompleksu Riese. Budynek zachwycił nas pięknem architektonicznym, a jego otoczenie urokiem jesiennej przyrody. Nie możemy się już doczekać kolejnej przygody. Opiszemy ją już wkrótce.

Czytaj więcej: Wycieczka do Zamku Książ

Kudowa-Zdrój - wrzesień 2018

W tym roku Szkolne Koło Turystyczne powitało jesień w Kudowie Zdroju. 22 września wyruszyliśmy ze stacji PKP niebieskim szlakiem w kierunku Błednych Skał. Tam, na grzbiecie Skalniaka, 915m n.p.m., przeszliśmy skalny labirynt prowadządy m.in. do: Dwunożnego Grzyba, Stołowego Głazu, Kurzej Stopki. Te górnokredowe piaskowce ciosowe przez wiele, wiele lat rzeźbiły wiatr i woda, formując z nich fantastyczne kształty. Krajobraz Narodowego Parku Gór Stołowych zapewnił nam niepowtarzalne wrażenia estetyczne oraz zauroczył bogactwem fauny i flory. Nasi dzielni piechórzy pokonali w sumie ponad 14km trasy. W samej Kudowie zwiedziliśmy barokową Kaplice Czaszek, której ściany wewnętrzne i sklepienia pokrywa ok. 3 tys. czaszek i kości ludzkich, ofiar wojen oraz epidemii. Nie zdążyliśmy zobaczyć wszystkich atrakcji, jakie oferuje Kudowa, dlatego na pewno jeszcze do niej wrócimy.

Czytaj więcej: Kudowa-Zdrój - wrzesień 2018