Dzień Patrona

22 maja odbył się w naszej szkole Dzień Patrona – Bolesława Chrobrego. Z tej okazji było przygotowanych wiele atrakcji. Uczniowie oraz nauczyciele byli przebrani w stroje z epoki Pierwszego Króla Polski, przybyli prawdziwi rycerze oraz damy dworu, a także sam król Bolesław i tak Szkoła Podstawowa w Żórawinie odbyła podróż w czasie o tysiąc lat wstecz. Poza przybliżeniem postaci Patrona naszej szkoły i prezentacją strojów z epoki, dzień ten uświetniła żywa lekcja historii o kulturze i zwyczajach średniowiecza przygotowana przez Grupę Artystyczną „Pokazy Historyczne”. Każdy uczeń mógł dowiedzieć się, jak wyglądało życie rycerzy w wiekach średnich, zobaczyć prawdziwy pojedynek rycerski oraz zapoznać się z orężem tamtej epoki. Ponadto uczniowie pod okiem p. Edyty Groń podjęli się przedstawienia życia Bolesława Chrobrego w przygotowanej przez siebie scence teatralnej. Na terenie szkoły zostało przygotowanych także wiele dodatkowych atrakcji: były przeprowadzone warsztaty kulinarne, gdzie uczniowie mogli przygotować potrawy sprzed tysiąca lat, odbył się także turniej szachowy. Można było spróbować się w strzelaniu z łuku, w walkach rycerskich czy burzeniu zamku. Były również warsztaty plastyczne i rzemieślnicze, w których można było upleść fragment kolczugi, sznur, czy materiał na krośnie. Uczniowie mogli także wykonać monety z epoki. Odbyło się również dyktando średniowieczne, w którym uczniowie pisali prawdziwymi gęsimi piórami. Ponadto wszystkie klasy współzawodniczyły w Biegu Chrobrego, gdzie trzeba było się wykazać nie tylko szybkością, ale także sprawnością w odpowiadaniu na pytania. Dzień Patrona był wyjątkowym czasem zapisanym na kartach kroniki naszej szkoły, dlatego już wyczekujemy kolejnego – za rok, do zobaczenia!

Sponsorzy Festynu

• alex.png