Sala integracji sensorycznej

Dzięki przychylności i akceptacji wójta pana Jana Żukowskiego, Dyrekcji oraz wspaniałym Rodzicom, wychodząc naprzeciw potrzebom dzieci, w naszej szkole, w październiku powstała sala do terapii integracji sensorycznej (SI).
Integracja sensoryczna w popularnym skrócie określana jako SI (sensory integration), to skomplikowany proces, podczas którego układ nerwowy człowieka odbiera informacje z receptorów wszystkich zmysłów (wzrokowego, słuchowego, węchowego, smakowego, dotykowego -czucia powierzchownego, prioprioceptywnego –czucia głębokiego, przedsionkowego –zmysłu równowagi). Następnie organizuje je, interpretuje i integruje ze sobą tak, aby mogły być wykorzystane w celowym i efektywnym działaniu. Ten proces przebiega nieustannie. Poszczególne zmysły współdziałają ze sobą podczas wykonywania złożonych zadań i to stanowi ich integrację. Terapia SI ma postać ukierunkowanej, naukowej zabawy. Podczas terapii nie uczy się dziecka konkretnych umiejętności. Cel terapii to poprawa integracji pomiędzy zmysłami w układzie nerwowym. W pracy tą metodą stymulujemy zmysły dziecka oraz usprawniamy takie układy jak motoryka mała, motoryka duża czy koordynacja wzrokowo-ruchowa. Dostarczamy dziecku podczas jego aktywności ruchowej, kontrolowanej ilości bodźców docierających z otoczenia jak i z ciała. Używając odpowiednich technik, eliminujemy , wyhamowujemy lub ograniczamy niepożądane bodźce (nadwrażliwość) lub dostarczamy silnych (podwrażliwość).

Terapia SI odbywa się w pomieszczeniu specjalnie do tego przystosowanym i wyposażonym w odpowiednie przyrządy, takie jak: podwieszane platformy, huśtawki , hamaki, trampoliny, piłki itp.
Terapia SI przeznaczona jest dla dzieci z różnego rodzaju problemami ukazującymi się w funkcjonowaniu w życiu codziennym. Daje ona korzystne efekty i jest dobrze odbierana przez dzieci dlatego, że:
-trafia ona w naturalne potrzeby rozwojowe dzieci,
-pobudza procesy systemu nerwowego,
-daje szybkie wzmocnienie, poczucie sukcesu budując samoocenę.

Sponsorzy Festynu

• alex.png